דף הבית >> דף הבית-טיפול CBT
 

לירון בן ישי M.sc - פסיכותרפיסטית קוגניטיבית התנהגותית CBT -
  ומטפלת זוגית משפחתית 

תחומי מומחיות: 
טיפול קוגניטיבי התנהגותי  CBT לילדים, בני-נוער ומבוגרים. 
 • טיפול בהפרעות אכילה: בולימיה נרבוזה, אנורקסיה נרבוזה, אכילה כפייתית והשמנת יתר.
 • טיפול בחרדות:  או סי די, התקפי פאניקה, אגרופוביה, חרדה חברתית, OCD הפרעה טורדנית כפייתית, GAD.
 • טיפול בדיכאון מז'ורי מבוגרים.
 •  טיפול קוגניטיבי התנהגותי לילדים ונוער, טיפול בחרדות חברתיות, חרדת בחינות, דיכאון, בעיות התנהגות והתנהגויות נמנעות.
 • תרפיה לעיצוב התנהגותי לילדים, בעיות קשב וריכוז, ליווי רגשי במשברי חיים במשפחה, הדרכת הורים.

 

טיפול זוגי  משפחתי:
 • אבחון הקשר הזוגי וקבלת החלטה להמשך הקשר, חידוש אינטימיות וקירבה, גישור על שונות בצרכים הדדיים בקשר, תקשורת זוגית בונה ותומכת , התמודדות עם משברי נישואין.
 • גישור משפחתי, ביסוס תקשורת משפחתית תומכת, חיזוק הקשר
 • ביסוס סמכות הורית והנחייה לעיצוב התנהגותי לילדים.
                                              
         ובכן, מהו טיפול קוגניטיבי-התנהגותי ? 
בחרתי לעבוד בשיטה זו מכיוון שהיא בין השיטות הבודדות, ובהחלט היחידה

במקרי הפרעות אכילה וחרדה, אשר הוכחה מחקרית וקלינית
 
כיעילה בהפחתת סימפטומים ושיפור התפקוד. טיפול CBT הינו טיפול

ממוקד וקצר-מועד, ומיועד לפיתרון קשיים מגוונים כגון הפרעות אכילה,

הפרעות חרדה, דיכאון ועיצוב התנהגות לילדים.

הטיפול נעשה באמצעות שיחות ומשלב משימות ו/או חשיפות, שדרכן לומד

המטופל דרכי התמודדות, משנה את הצורה שהוא חושב ומרגיש

כלפי מצבים מסוימים ורוכש ביטחון. 

פסיכותראפיה קוגניטיבית-התנהגותית, המכונה גם טיפול  CBT מתמקדת
 
בתהליכים שכליים והשפעתם על הרגשות ועל ההתנהגות. נקודת המבט

בגישה זו מתמקדת בשאלה כיצד מחשבות ועיבוד מידע יכולים להשתבש

ולגרום לרגשות ולהתנהגות בלתי מסתגלת.
 מטרות הטיפול הינן לעזור

לאנשים להשיג שינוי בהתנהגות (כמו שינוי הרגלים לא רצויים, טקסים,הרגלי

אכילה), רגשות (כמו בבעיות של דכאון וחרדה) ובמחשבות (כגון לימוד שינוי

מחשבות, פתרון בעיות).
הטיפול מבוסס על ההנחה שלחשיבה ולדפוסי

התנהגות יש חלק מרכזי בחיי הרגש.


הטיפול נעשה בשיתוף פעולה מלא, ובסיומו, המטופל נשאר עם כלים

המאפשרים לו להתמודד עם הקשיים גם בעתיד. למעשה, טיפול קוגניטיבי

התנהגותי מאפשר לכל מטופל להפוך בתום הטיפול למטפל עצמי שבידיו

כלים מעשיים להתמודדות יומיומית עם מצוקות וקשיים. 


מה קורה בטיפול?
 

כולנו מגיבים ומתנהגים לפי הרגש שמתעורר בנו בעקבות פרשנות

שאנו מעניקים לאירועים שונים בחיינו. כל תגובה שלנו מבוססת על רגש

מסויים שנוצר בנו עפ"י המשמעות שאנו מעניקים למציאות. לפעמים קורה

שאנו מעניקים פרשנות שהינה שונה לחלוטין מהמציאות עצמה, ובטיפול

הקוגניטיבי מזהים את אותן הטיות חשיבה ועיבודים שכליים שמייצרים

התנהגויות בלתי מסתגלות או פוגעניות. לאחר הזיהוי המטופל לומד איך

לשנות את צורת החשיבה שלו כך שתהייה יותר אובייקטיבית ומעשית ופחות

רגשית או מעוותת. בנוסף, נבנית תוכנית טיפולית לשינוי הרגלים ודפוסי

תגובה מכשילים.    


דוגמא: טיפול CBT בהפרעות אכילה מאפשר בחינה מעמיקה של כל עולם המחשבות והאמונות ביחס לעצמי, לדימוי הגוף והמשקל, וכן זיהוי של אמונות מפתח מקדימות אשר לרוב מהוות טריגר לרגשות שליליים כלפי העצמי, שבסופם מובילים לדפוס התנהגות של הרס עצמי ואיבוד שליטה. הטיפול ההתנהגותי בהפרעות אכילה מאפשר למידה מחדש ותרגול של כליים מעשיים להחזרת תחושת רעב ושובע, זיהוי דחפים ופיתוח יכולת עמידה בפני הדחף עד להחזרת השליטה והיכולת לאכול בצורה מאוזנת ומבוקרת.


 

ליצירת קשר והשארת פרטים במייל
הרצוג 23 קרית אונו  054-2196721
    
tipul_cbt@walla.com

 

 מצא אותי בגוגל

מאמר מאת לירון בן ישי על טיפול קוגניטיבי התנהגותי:

 

טיפול התנהגותי קוגניטיבי (הכרני)

CBT – Cognitive Behavior Therapy
 
שיטת הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי היא
אחת הצורות המוכחות מחקרית, המובילות והמיושמות ביותר של הפסיכותרפיה, ובעזרתה ניתן לסייע לסובלים מהרבה בעיות שכיחות ברמת יעילות גבוהה.
המונח "קוגניטיבי" פירושו "קשור בתהליכי חשיבה", ב"ידע", ב"הכרה" או ב"תפיסה". מאחר ולפרשנות שלנו לאירוע או לחוויה יש השפעה חזקה על תגובותינו הרגשיות, ההתנהגותיות והפיזיולוגיות , הדגש בטיפול הוא על ניתוח המחשבות והאמונות הקשורות ברגשות ובהתנהגויות אלו.
למעשה, ניתן לומר שאין בעולמנו מציאות כפי שיש תפיסת מציאות. ישנן המון מציאויות שונות בהתאם לתפיסת המציאות של כל פרט.
הטיפול הקוגניטיבי מבוסס על ההנחה שלעיתים תפיסת המציאות מושפעת מאמונות מוקדמות או מעיוותי חשיבה, המופיעים בעקבות פילטר שכלי בתהליכים של עיבוד מידע. דרך מסע של חקירה עצמית ובדיקת דפוסי החשיבה, מקבל המטופל כלים שעוזרים לו לעבד מידע בצורה אובייקטיבית ופרופורציונאלית.
לדוגמא, מטופלת אנורקסית שחושבת שהיא שמנה לומדת להבחין בכך שיש הבדל בין העובדה שהיא מרגישה שמנה (שזו דוגמא לחשיבה רגשית ולא שכלית) לבין העובדה שבמציאות מבחינה אובייקטיבית היא עומדת בסטנדרטים של רזון, כך שיש הבדל בין 'להיות שמנה' לבין 'להרגיש שמנה'.
התחושה של 'אני שמנה' מגיעה מתוך דימוי עצמי נמוך ותפיסה עצמית של כישלון או נחיתות. דרך חקירת האמונות העצמיות ביחס לזהות עצמית, לדימוי גוף ומשקל נעשה תהליך ובו מלמדים את המטופל לתת יותר מקום והעצמה לחיובי שבחייו ולמזער את הראיה השלילית, שברגעים מסוימים מקבלת המון מקום וצובעת את כל העולם בגווני השחור.
למעשה טיפול קוגניטיבי התנהגותי מתחיל ברגע שבו מסתיימת פגישה טיפולית. למה הכוונה?
במסגרת טיפולקוגניטיבי התנהגותיקיימת הפעלת המטופל גם מעבר לשעת הטיפול, על ידי מתן  "שיעורי בית" הכוללים מטלות מוגדרות של עשייה כמו רישום של מחשבות רגשות ותגובותבמצבים שונים וכן מטלות התנהגותיות – ביצועיות. כך למעשה, בין פגישה לפגישה עובר המטופל תהליך אקטיבי של שינוי והגברת המודעות העצמית ביחס לתפיסת מציאות ואירועים בחייו.
הטיפול הוא ממוקד בבעיות שמוגדרות בפגישות האינטייק הראשונות, ולכן הוא גם קצר מועד כך שמשכו אינו עולה על מספר חודשים בודדים, בניגוד לטיפולים אחרים שיכולים להימשך גם שנים.
ד"ר אהרון ט. בק, ממייסדי הטיפול ההכרני, טוען שהפרעות במצב הרוח נובעות בדרך כלל מפער ניכר בין הערכתו העצמית של האדם לבין יכולותיו והישגיו הממשיים בפועל. מכאן המסקנה שמדובר במנגנון חשיבה מעוות, פסימי ושלילי המשפיע על מצב הרוח, המוטיבציה, ההתנהגות, ומכאן – על מערכות היחסים עם האחרים. כאשר יש לנו רגשות עזים, קיימים סיכויים גדולים שנעוות מידע, שנמעיט מחשיבותו או שנתעלם ממנו, אם הוא עומד בסתירה לאמונותינו ורגשותינו.
הטיפול הקוגניטיבי מבוסס על ההנחה שדפוסי חשיבה משפיעים על ההתנהגות, ומקור המצוקה הוא בדפוסי חשיבה מעוותים. על כן הטיפול מתמקד בזיהוי דפוסי החשיבה הלקויים ובניית דפוסי חשיבה מותאמים יותר, אשר מביאים לשיפור במצב הרגשי. למשל, אדם אשר חושב כי לא יוכל להתקבל לעבודה טובה יותר, מאחר ואינו מסוגל לעבור ראיונות. ע"פ הגישה הקוגניטיבית, אנו נבחן את עיוותי החשיבה (כיצד יודע שלא יתקבל לעבודה? מה חושב, שחושבים עליו בראיון, מה יקרה אם יפנה לבוס שלו וכו') ונבנה מחשבות מותאמות יותר (אני חושש מראיון, אבל יש לי ניסיון רב. או, אני חושש כי לא אעבור את הראיון, אבל חשוב לי לנסות ולהתמודד עם מצב זה). בניית מחשבות מותאמות יותר תוביל, על פי הגישה להתנהגות מתמודדות במקום התמודדות נמנעת כפי שתיארתי בדוגמא. למעשה, באמצעות שינויי ההתנהגות הלא מותאמת של המטופל, נביא להקלה משמעותית במצבו.
 אמונות:
ברמה העמוקה ביותר של הכרתנו נמצאות האמונות שלנו, שהן היגדים מוחלטים על עצמנו, על הזולת ועל החיים. הן נרכשו בילדותנו, כשהתחלנו להבין את סדרי העולם וארגנו לעצמנו את חוויותינו בדפוסים מוכרים.
מאחר שאמונות שורשיות עוזרות לנו לעשות סדר הגיוני בעולמנו בגיל כה צעיר, ייתכן שלא ייעלה בדעתנו לבדוק אותן בבגרותנו. במקום זאת אנו פועלים, חושבים ומרגישים כאילו האמונות עדיין נכונות במאה אחוז. אמונות שורשיות - על עצמנו, על הזולת ועל החיים – גם להן השפעה על המחשבות האוטומטיות שלנו, וכתוצאה מכך, על הרגשות ועל ההתנהגות.
 
מחשבות:
מחשבות שונות העולות במוחנו בקשר לאירוע מסוים, או פרשנויות שונות שאנו נותנים לו, עשויות להביא  לרגשות שונים בנסיבות דומות. מאחר ורגשות הם לעיתים קרובות מכאיבים והם מכתיבים תגובה התנהגותית בעלת תוצאות, חשוב לזהות את המחשבות ולבדוק את מידת דיוקן לפני שפועלים. הבנה זו מהווה צעד ראשון לקראת חשיבה רציונאלית ורגשות מאוזנים יותר.
"מחשבות אוטומטיות", הן המילים והתמונות העולות במוחנו במהלך היום, תוך שאנו מבצעים פעולות שונות, שלעתים כלל איננו מודעים להן. הן משפיעות גם על התנהגותנו וגם על התגובות הגופניות שלנו. גם לציפיות שלנו השפעה על התנהגותנו: סביר שכאשר ננסה לעשות משהו - נצליח בכך אם נאמין שזה אפשרי!
רגשות:
רגשותינו נובעים מהמסרים שאנו בוחרים להעביר לעצמנו: מחשבותינו משפיעות על רגשותינו הרבה יותר מהמתרחש במציאות עצמה. אם רוצים ללמוד לשלוט ברגש או לשנותו, רצוי שנדע לזהות את הרגש שאנו חווים בתגובה למצב או לאירוע.
התנהגויות:
בטיפול ההתנהגותי קיים עיקרון של של השמדה: התנהגויות ו/או מחשבות, שלא מתוחזקים, ינטו לפחות בתדירותם. דוגמא תהיה להתעלם מילד בהתקף זעם. ע"י זה שלא נכנעים בעקביות לדרישות של הילד, הנטייה של הילד לפרוץ בהתקף זעם תפחת.
בטיפול התנהגותי ל  -  OCD, לא לרחוץ את הידיים אחרי נגיעה ברצפה מספר פעמים, תפחית את הרגישות של המוח ללכלוך של הרצפה. ע"י זה שבאופן עקבי לא מחפשים תשובה לשאלה "האם אני מהווה סכנה אם אני אגע בדבר בלי לרחוץ ידיים ?" בסופו של דבר המוח יפחית את רצונו לפתרון.
כשהמוח שלך רואה שאתה לא עוד בורח מהנושאים המפחידים, תוצאה ארוכת טווח תהיה שהוא בכללי לא יציק לך בשידור אזהרות.
 עיקרון נוסף בטיפול ההתנהגותי הינו של חשיפה ומניעת תגובה.Exposure and Response prevention  (ERP) : ההנחיות הכלליות של פרוצדורה זו מערבות אנשים שבכוונה חושפים את עצמם ללחצים מבלי להתעסק בריטואלים. תרגיל ההיחשפות עשוי לדרוש מלקוח למרוח את ידיו על מדרכה ולא לשטוף ידיים או ליצור מחשבה נוראית ולא להתפלל אחר כך לסליחה. בחירה לחשוף את עצמך לפריטים מפחידים מבלי לברוח בתגובה היא המרכיב הכי קריטי בטיפול.
מוטיב בולט שמאפשר שימור לשינוי התנהגותי הינו הרגלה. הרגלה היא נטייה ביולוגית של המוח לא להתרכז באינפורמציה, שהיא כל הזמן נוכחת. אנשים שגרים קרוב למסילות של רכבת נוטים להתעלם מרכבת שעוברת עד שחבר שמבקר אותם מציין את העוצמה של הרעש שעושה רכבת שעוברת.
 
לסיכום:
טיפול קוגניטיבי התנהגותי מסייע לסובלים מהרבה בעיות שכיחות, ברמת יעילות גבוהה. בעזרת מערכת עקרונות וטכניקות פשוטות יחסית ניתן:
- ללמוד לזהות מחשבות, רגשות, התנהגויות ותגובות גופניות למצבים שונים.
- ניתן לשנות תפיסות ואמונות שורשיות המכשילות אותנו, דבר שעשוי להפחית את כמות המחשבות האוטומטיות השליליות והמעוותות שעוברות במוחנו.
- ניתן ללמוד לשלוט בתנודות הכואבות של מצבי רוח ירודים ולנטרל את ההשפעה המשתקת שלהם על חיי היום-יום.
-ניתן לשפר את מצב הרוח, ליצור שינוי בהתנהגות ולשנות את המחשבות שמפריעות למערכות יחסים.
אלו מיומנויות שניתן ללמוד ולפתח. השליטה על מצבי הרוח שלנו נתונה בידנו בלבד, והיא תלויה במערכת האמונות שלנו ובדרך בה אנו מחליטים לחשוב על דברים. שינוי בתחומים אלו יגרום לנו, בדרך כלל, לתמורות אמיתיות באופן התייחסותנו לאירועי החיים ולשיפור ניכר במצב רוחנו. 
כותבת המאמר הינה לירון בן ישי M.sc   פסיכותרפיסטית קוגניטיבית התנהגותית 054-2196721
 
 
 


לקריאה נוספת על טיפול קוגניטיבי התנהגותי ניתן לפנות לקישורים הבאים

לירון בן ישי, פסיכותרפיה להפרעות אכילה, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, CBT, טיפול CBT, טיפול בחרדה, טיפול פסיכולוגי, טיפול נפשי, פסיכולוג להפרעות אכילה, פסיכולוג במרכז, פסיכולוג בקרית אונו, טיפול בבולמיה, הפרעות אכילה, טיפול בבולימיה נרבוזה, טיפול באו. סי. די, טיפול בחרדת בחינות, או סי די, OCD, טיפול בהפרעות אכילה, חרדת בחינות, בולמיה נרבוזה, הפרעות אכילה, טיפול פסיכולוגי במרכז, פסיכולוגית בבקעת אונו, טיפול בהפרעות אכילה, טיפול בבולימיה, טיפול בבולמיהטיפול באנורקסיה,טיפול בדיכאון, טיפול בהשמנת יתר, טיפול קוגניטיבי התנהגותי , פסיכותרפיסטית במרכז, פסיכולוגית, פסיכולוג בקרית אונו, טיפול ב OCD, מטפל ב OCD , הפרעות אכילה, מטפלת בבולמיה, מטפלת לבולימיה, טיפול קוגניטיבי, טיפול התנהגתי,טיפול, פסיכותרפיה  קוגניטיבית התנהגותית, מטפלת במרכז, מטפל מרכז, טיפול בחרדה חברתית, מטפל בחרדה חברתית, טיפול בפוביות, מטפל בפוביות מרכז, הקאות, טיפול בהפרעות אכילה, טיפול ב-OCD, טיפול בהפרעות אכילה, הפרעת אכילה, בולימיה נרבוזה, בולמיה נרבוזה, אנורקסיה, אנורקסיה נרבוזה

טיפול קוגניטיבי התנהגותי | טיפול בבולימיה נרבוזה | טיפול בהפרעות אכילה | טיפול CBT | טיפול בדיכאון | טיפול בחרדה OCD