דף הבית >> טיפול זוגי משפחתי
 

 מתי מומלץ לפנות לטיפול זוגי?

משברי בגידה – ניתן להימנע מגירושין
גילוי של בגידה יוצר פגיעה באמון ומערבולת של תחושות מציפות. בן הזוג הנבגד מרגיש השפלה ואובדן. ובן הזוג הבוגד מאשים את בן זוגו. טיפול זוגי מהווה הזדמנות להחלטה לבחור מחדש ולשקם את האמון בקשר.

פרידה וגירושין
ההחלטה על פרידה וגירושין היא כואבת ומשפיעה על כל תחומי חיינו. כמטפלת זוגית אני ממליצה לזוג לעשות כל שניתן כדי לשמור על המערכת הזוגית. יחד עם זאת, כשמתקבלת החלטה לפרק את הקשר, טיפול זוגי יסייע בתהליך הפרידה, על מנת ששני בני הזוג ימשיכו להיות הורים טובים לילדיהם.

פרק ב'
גירושין ופרידות הם מצבים טראומטיים עבור שני הצדדים. יחד עם זאת פרק ב' מהווה הזדמנות לשינוי ואפשרויות חדשות. יעוץ וטיפול זוגי יכול לסייע.

זוגות צעירים
השלב הראשון- הרומנטי של ההכרות מלווה במשיכה הדדית. בשלב השני בו מתגבשת החלטה למחויבות ולבניית זוגיות מגיעים בו זמנית גם הקונפליקטים המלווים בהבנה שבן הזוג אינו מושלם. הולדת הילד הראשון מחייב את הזוג להתמודד עם תפקיד נוסף של הורות, כאשר בו זמנית כל אחד מבני הזוג עסוק בהתפתחות אישית ומקצועית. טיפול זוגי מסייע בבנייה וביסוס זוגיות מאושרת ומספקת.

זוגות לאחר עזיבת הילדים את הבית
העומס על המערכת הזוגית ממשיך כאשר הילדים מתבגרים ומתחילים עימותים סביב גבולות וסמכות. במקביל לגדילת הילדים ועזיבתם את הקן, המערכת הזוגית בוחנת מחדש את מידת המחויבות של כל אחד לקשר הזוגי.

הטיפול הזוגי מאפשר לבני הזוג להשמיע את עצמם בנוכחות מטפל/ת אובייקטיבי. המטפל איננו שופט או חורץ דין. מטרתו להקשיב לשני בני הזוג ולשקף עבורם את המצב כפי שהוא. להראות להם מה באמת קורה בדינמיקה הזוגית שלהם ולנסות להביא אותם לתקשר אחד עם השני באופן פתוח וכנה.

הטיפול מתמקד בחוזקות של הקשר כאשר המטפל מכוון את בני הזוג להתמקד בדברים החיוביים בקשר שלהם, להמנע מביקורת, לחזור לרגעי ההתאהבות ולהבין מדוע בחרו זה בזו. כמו כן, נלמדת תקשורת המבוססת על הקשבה אמיתית והבנה מה נחוץ או מה חסר בקשר, כשבסופו של דבר, בני הזוג לומדים איך לריב נכון, כלומר, איך לפתור קונפליקטים בלי להגיע למשברים או כעסים בלתי ניתנים לגישור.

הטיפול הזוגי תומך ומעודד את בני הזוג לטפל בבעיות שהם מעלים תוך תירגול והבנה של מה מביא אותם לדינמיקה גרועה ומראה אלטרנטיבות אחרות ליציאה ממשברים והסתכלות שונה וחיובית על הקשר. כמובן שהצלחת הטיפול תלויה, בראש ובראשונה, ברצונם של בני הזוג להיות בקשר זוגי יציב ובטוח. 
בין הנושאים שיטופלו בייעוץ הזוגי יהיו: בעיות בתקשורת והקשבה אמיתית, שיתוף פעולה מול תחרותיות בקשר הזוגי, קריירה וזוגיות, כיצד לנהל קונפליקטים או איך לריב נכון וכיצד ליצור דיאלוג אינטימי אמיתי. כל אלו ואחרים יילמדו בטיפול הזוגי ויאפשרו לבני הזוג לצאת מהדינאמיקה בה הם מצויים ואף לצמוח. עלינו לזכור שקודם כל אנו בני זוג לפני שאנחנו הורים ולכן חשוב להבין איך להתנהל בקשר הזוגי בכיף והנאה לקראת משימות החיים הצפויות.

בפגישות נאתר יחדיו את החוזקות והחולשות בקשר הזוגי ובחיי היומיום, וננסה ללמוד כיצד להתנהל טוב יותר במערכת זוגית תומכת ומתגמלת .

טיפול משפחתי

טיפול משפחתי נועד ליצור שינוי או הטבה במערכת היחסים בתוך המשפחה. מעורבות המשפחה בהתמודדות ובפתרונות לקשיים ולבעיות היא מועילה ביותר, וזאת גם אם מקור הבעיה מיוחס רק לאחד מחברי המשפחה ונתפס כבעיה אישית שלו. מעורבות זו של המשפחה מושגת לרוב באמצעות השתתפות ישירה של כל חבריה בפגישות הטיפוליות. המטפל המשפחתי מסייע להם במהלך הפגישות ומנסה להשפיע על התנהלות השיחות כך שיחשפו ויגבירו את הכוחות, התובנות והתמיכה ההדדית של המערכת המשפחתית.

מתי פונים לטיפול?

 * כאשר מזהים קושי אישי המשליך על המערכת המשפחתית כולה כגון: בעיות למידה, קשב וריכוז, בעיות התנהגות, קונפליקטים של גיל ההתבגרות, בעיות חברתיות.

* כאשר יש קונפליקט ביחסים במשפחה, הפוגעים בתחושת ההרמוניה, הסיפוק וההתפתחות האישית והמשפחתית כגון:
ויכוחים בין ההורים לגבי גידול הילדים, מורכבות ביחסי הורים ילדים, קשיי תקשורת, אלימות פיזית/ מילולית, קושי בהצבת גבולות לילד.
* בתקופות שינוי ומעבר כגון: תקופת ההיריון והלידה, ראשית הורות והשפעתה על הזוגיות, בעיות גיל המעבר אצל נשים וגברים, קשיים
סביב פרישה מעבודה ועוד.
* כאשר חווים אירועי חיים קשים או משברים, המכבידים על היכולת לחזור למסלול החיים היומיומי, כגון תהליכי גירושין, בעיות בריאות
(חולי/ מחלות סופניות), התמודדות עם מוות של בן משפחה, התמכרויות.
* משפחות מורכבות לאחר נישואים שניים. הסתגלות להתארגנות החדשה של המשפחות.
לפרטים נוספים: 054-2196721
לירון בן ישי, מטפלת זוגית משפחתית ופסיכותרפיסטית קוגניטיבית התנהגותית.